گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
صفحه‌نخست / اقتصاد / افزایش صادرات نفت ایران به فرانسه و کاهش فروش به ایتالیا در ماه ژانویه

افزایش صادرات نفت ایران به فرانسه و کاهش فروش به ایتالیا در ماه ژانویه

Iran-oil-tradeمیزان صادرات نفت و میعانات گازی به کشورهای مختلف، همواره با نوساناتی همراه است، در واقع پالایشگاه ها بر اساس میزان ظرفیت مخازن ذخیره و ظرفیت پالایشی خود اقدام به خرید و تخلیه محموله های نفتی می کنند، بر این اساس، امکان دارد که یک پالایشگاه در یک ماه با خرید محموله های نفتی بزرگ، ذخایر خود را پر کرده و در ماه های بعد خرید نداشته باشد.

همچنین، پالایشگاه ها به طور معمول یک یا ۲ بار در ماه، اقدام به تعمیرات (اورهال)، بروز رسانی و آماده سازی تجهیزات و تاسیسات خود می کنند که چند هفته به درازا می کشد و در این مدت نیز خرید محموله های نفتی انجام نمی شود.

آنچه که در صادرات نفت اهمیت دارد، روند پایدار و رو به رشد فروش نفت است که پس از برجام، برای کشورمان در حال تحقق بوده و نوسان های ماهانه، موضوعی عادی در تجارت نفت به شمار می رود.

آمارهای کلی نشان می دهد که میزان صادرات و میعانات گازی ایران از رقم یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در ابتدای دولت یازدهم به ۲ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه رسیده است.
مدیریت امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی وزارت نفت با انتشار گزارشی به نقل از منابع ثانویه (غیر رسمی) درباره جزئیات صادرات نفت ایران اعلام کرد: در ماه ژانویه ۲۰۱۷ (دی- بهمن) صادرات نفت خام ایران به مشتریان اصلی خود، در مقایسه با دسامبر (آذر-دی) سال ۲۰۱۶، با نوساناتی همراه بود.
صادرات نفت خام ایران به فرانسه با حدود ۷۰ هزار بشکه در روز افزایش به ۱۸۰هزار بشکه در روز رسید. همچنین صادرات نفت خام ایران به کره جنوبی و ترکیه به ترتیب با ۶۰ و ۲۰ هزار بشکه در روز افزایش به ۱۸۰ و ۲۱۰ هزار بشکه در روز رسید.
در مقابل، صادرات نفت خام ایران به چین و ژاپن به ترتیب با ۳۰ و ۲۵ هزار بشکه در روز کاهش به ۲۶۰ و ۲۱۰ هزار بشکه در روز تنزل یافت؛ بیشترین کاهش صادرات نفت خام ایران در ماه ژانویه ۲۰۱۷ مربوط به ایتالیا بود.
در این ماه، واردات نفت خام ایتالیا از ایران نسبت به ماه قبل حدود ۱۳۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسید.
بیشترین افزایش صادرات نفت خام ایران مربوط به هند بود، به گونه ای که در ماه ژانویه ۲۰۱۷ در مقایسه با دسامبر ۲۰۱۶ با ۲۸۰ هزار بشکه در روز افزایش به ۵۷۰ هزار بشکه در روز رسید.
به گزارش ایرنا، در ماه ژانویه، برخی دیگر از شرکت های آسیایی و اروپایی اقدام به خرید نفت و میعانات گازی ایران کرده اند که جزئیات آن در این گزارش اعلام نشده است.
پس از برجام کشورهای مختلفی اقدام به خرید نفت ایران کرده اند که از جمله آنها می توان از چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، ترکیه، ایتالیا، یونان، روسیه، فرانسه، اسپانیا، ترکیه، رومانی، اندونزی، لهستان و هلند نام برد.
اگرچه اروپایی ها پس از رفع تحریم ها، خرید نفت از ایران را آغاز کرده اند، اما همچنان، کشورهای آسیایی به عنوان اصلی ترین مشتریان نفت کشورمان به شمار می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *