گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
صفحه‌نخست / سیاست / بهتر است آمریکا با زبان احترام صحبت کند/ تهدیدات علیه ایران کارساز نخواهد بود

بهتر است آمریکا با زبان احترام صحبت کند/ تهدیدات علیه ایران کارساز نخواهد بود

Javad-Zarifوزیر امور خارجه کشورمان مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای را غیر ممکن دانست و تاکید کرد: تهدیدات علیه ایران کارساز نیست.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی تاکید کرد که توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ ادامه خواهد یافت.

اظهارات ظریف در اجلاس مونیخ در حالی بیان شده است که مقامات دولت جدید آمریکا لفاظی‌های خود را علیه ایران افزایش داده‌اند و روابط تهران-واشنگتن نیز در هفته‌های اخیر با تنش بیشتری مواجه بوده است.

وی با بیان این‌که «تهدیدات علیه ایران کارساز نخواهد بود»، گفت: ایران پاسخ خوبی به این ادبیات و تهدید نمی‌دهد و تحریم‌ها موثر نخواهد بود. اگر آنها تصمصم بگیرند که با زبان احترام و با ادبیاتی مبتنی بر منافع دوجانبه صحبت کنند، بسیا ر بهتر خواهد بود.

به گزارش ان بی‌سی، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به طور مکرر توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را که در ژوئیه ۲۰۱۵ میان این کشورها حاصل شده مورد انتقاد قرار داده و آن را بدترین توافق ممکن توصیف کرده است. ظریف روز یکشنبه در سخنرانی خود در اجلاس مونیخ، اجرای توافق هسته‌ای از سوی طرف آمریکایی را کند و بی‌رمق توصیف و بر اهمیت حفظ این توافق و ساز و کارهای آن تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت‌وگوی خود با ان‌بی‌سی تصریح کرد: برنامه جامعه اقدام مشترک یک توافق چند جانبه است و توافقات چند جانبه نمی‌توانند مجددا مورد مذاکره قرار گیرند؛ چرا که این کار موجب باز شدن جعبه پاندورا خواهد شد.

وی افزود: اگر آمریکا به طور یکجانبه تصمیم به مخالفت و کناره‌گیری از این توافق بگیرد، ایران همچنان گزینه‌های متعددی برای مواجهه با آن دارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال دیدار با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه جدید آمریکا گفت که اگر ضرورت گفت‌وگو درباره (اجرای) توافق هسته‌ای ایجاب کند، چنین دیداری غیرممکن نیست. تاکنون درخواستی برای این دیدار مطرح نشده و امکان آن بوجود نیامده است، اما اگر نیاز به گفت‌وگو درباره مسائل مربوط به توافق هسته‌ای وجود داشته باشد ما ساز وکارهایی در این توافق داریم تا وزیران خارجه بتوانند با یکدیگر دیدار کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین درباره اقدام رئیس‌جمهور آمریکا برای ممنوعیت موقت ورود اتباع هفت کشور مسلمان از جمله ایران گفت: این اقدام نشان دهنده خصومت آمریکا در برابر تمام ایرانی‌ها حتی اعضای ایرانی پارلمان‌های اروپایی است؛ چرا که وزیران و نمایندگانی در اروپا وجود دارند که در ایران متولد شده‌اند اما اکنون قادر به ورود به آمریکا نیستند. این کار ناپسند است. دولت آمریکا با این کار خود چه پیامی می‌خواهد ارسال کند؟

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال افزایش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن در دوران ریاست جمهوری ترامپ گفت: ایران تمایلی به مناقشه ندارد. من باور دارم که در نهایت خرد و عقلانیت فائق خواهد آمد. این کار هیچ کمکی نمی‌کند و هزینه هنگفتی هم بر جای خواهد گذاشت.

جعبه پاندورا مربوط به روایتی از اسطوره‌ها و افسانه‌های یونانی است که باور می‌شد محتوان آن تمامی بلاها و شوربختی‌های ناشناخته بشریت است که باز کردن آن می تواند فلاکتی لاعلاج به بار آورد.

سیاست آمریکا در قبال ایران هرگز دوستانه نبوده است

وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه «بی بی سی» تصریح کرد که اقدامات واشنگتن برای آماده‌سازی تحریم‌های جدید علیه ایران با هدف تحریک و آشفته‌ کردن ایران صورت می‌گیرد.

وی ابراز امیدواری کردن که جانب احتیاط و دور اندیشی حفظ شود و گفت: «امیدوارم که جانب احتیاط درنظر گرفته شود زیرا ایران هدف راحتی برای ضربه زدن نیست. ما قصد تحریک هیچ‌کس را نداریم. ما قصد برانگیختن خصومت نداریم. ما هرگز هیچ دشمنی را آغاز نکردیم و قصد چنین کاری را هم نداریم».

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اینحال تأکید کرد: «اما ما از خود دفاع می‌کنیم. فکر نمی‌کنم افرادی که نگاهی به تاریخچه و توانمندی‌های ما داشته‌اند در چنین حادثه ناگواری مشارکت کنند».

مجری شبکه بی بی سی در خصوص تحریم‌های اخیر واشنگتن علیه برنامه موشکی ایران و همچنین تهدید‌های مقامات دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای تحت نظر قرار دادن ایران سؤال پرسید که ظریف در پاسخ گفت: «موشک‌ها ابزار دفاعی ما هستند. ما به دنبال تحریک هیچ‌کس نیستیم. ما در دفاع از خود یک کشور مستقل هستیم».

ظریف ادامه داد: «اگر شما هشت سال در ایران بودید. وقتی همه در نظام بین‌الملل از جمله آمریکا همه گرایشات به سمت عراق بود. مردم ما فراموش نمی‌کنند که حملات بمباران قرار گرفتند.همه به کشور مهاجم کمک می‌کردند و هیچ‌کس حتی ابزار اولیه دفاعی را در اختیار ما قرار نداد».

مجری بی بی سی در ادامه توضیح داد که عربستان سعودی، آمریکا و رژیم صهیونیستی در حال حاضر در حال گفت‌وگو در خصوص گزینه‌های روی میز در صورتیکه ایران اقدامات خاصی را مرتکب شود، هستند که وزیر خارجه ایران توضیح داد: «اول از همه ما از قانون جنگل حرف نمی‌زنیم. ما از قانون بین‌الملل حرف می‌زنیم و طبق قوانین بین الملل، چنین گزینه‌هایی نقض قوانین بین‌المللی هستند و به آنها توصیه می‌کنم که نه تنها به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند بلکه مراقب باشند که خود را به دردسر جدی نیاندازند».

وزیر خارجه ایران در ارتباط با توافق هسته‌ای دولت سابق آمریکا با ایران توضیح داد: «دولت قبلی آمریکا به این دلیل با ایران به توافق (هسته‌ای) رسید زیرا که گزینه دیگری در اختیار نداشت. آنها سخت‌ترین و فلج‌کننده‌ترین تحریم‌ها (علیه ایران) را امتحان کرده بودند. این تحریم‌ها نتیجه سیاسی معکوسی به همراه داشت. این تحریم‌ها فشار اقتصادی به ایران وارد آورد اما مردم ایران مقاومت کردند. مردم ایران در مقابل آن فشارها روی پای خود ایستادند».

ظریف تصریح کرد: «ما به همه توصیه کردیم که توافق هسته‌ای یک توافق عقلانی است. این توافق تمام چیزی نیست که آنها می‌خواهند و تمام آن چیزی نیست که ما می‌خواهیم اما یک چیز میانه است و معتقدم که اگر دولت قبلی آمریکا گزینه‌های دیگری داشت، حتماً آنها را به کار می‌گرفت بنابراین این به مفهوم آن نیست که ما از یک رابطه خیلی دوستانه به یک رابطه خصمانه حرکت می‌کنیم».

وزیر خارجه ایران تأکید کرد: «سیاست آمریکا در قبال ایران در ۳۰ ساله گذشته هرگز دوستانه نبوده است و همیشه خصمانه بوده است و مردم ما نشان داده‌اند که هرگز به خصومت پاسخ مثبتی نمی‌دهند».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *