گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
صفحه‌نخست / سبک زندگی / صحبتهای دکترمهدی زارع درباره زلزله تهران درگفت و گوی ویژه خبری شبکه۲

صحبتهای دکترمهدی زارع درباره زلزله تهران درگفت و گوی ویژه خبری شبکه۲

در ایران حدود ۲۴ الی ۲۵ میلیون نفر در کلانشهرها و مراکز استانها در پهنه خطر نسبی بالا در معرض خطر قرار دارند.

 

در سال ۳ سانتی متر کوتاه شدگی در پوسته زمین در ایران بوجود می آید که %۱۰ آن به صورت زمین لرزه رخ می دهد.

حدود ۹۸۰ ساختمان بلند طبقه بالای ۱۰ طبقه در تهران وجود دارد که تقریبا %۵۰ آن در ۱۰ سال اخیر ساخته شده است، که تعدادی از این ساختمان ها در مناطق ۱، ۲، ۳ و ۲۲ روی پهنه گسل شمال تهران ساخته شده اند.
کادر خوب و پرورش یافته ایرانی در داخل و خارج کشور وجود دارد ولی متاسفانه از این ذخیره علمی خوب در سیستم مدیریتی کشور در سطوح مهم و نقاط حساس مانند مراکز مدیریت بحران، و مراکز اجرایی مربوط به مخاطرات طبیعی همانند زلزله، استفاده نمی شود.

از لحاظ بودجه و قانون، به نظر میرسه که چندان کمبود نیست، چون از همین مقدار بودجه و قانون هم که تبیین شده استفاده نمی شود. به نظر می رسد به این نخبگان و دانششان باوری وجود ندارد.

رشد جمعیت در رینگ حاشیه تهران بین ۲ تا ۴ برابر رشد جمعیت در داخل شهر تهران است.

در سال یک میلیون دویست هزار نفر نفر مهاجرت داخلی در ایران داریم. بیست و چهار میلیون ایرانی بین سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ در داخل ایران جابجا شده اند، که %۷۰ این مهاجرت ها از روستا به شهر و مقصد نهایی اکثر آن ها تهران و کرج بوده است.

چهارصد بنای بلند در شهر پردیس احداث شده. شهری که در فاصله ۱۰ کیلومتری از محل طلاقی گسل شمال تهران و گسل مشا ساخته شده .

نهصد و پهجاه هزارنفر در حریم زون جنوبی تهران زندگی می کنند که هم در حریم گسله فعال و و خاک نرم احتمال تشدید امواج در هنگام زلزله وجود دارد.

حدود سه و نیم میلیون نفر در تهران در محدوده های حریم گسل های فعال زندگی می کنند. حدود چهار ونیم میلیون نفر از جمعییت تهران در بافت فرسوده ساکن هستند.
در شهر پر جمعیت تهران تمرکز جمعیت در نقاطی است که آسیب پذیری بالایی دارند. اولین زلزله ثبت شده تاریخ زمین لرزه های ایران در استان تهران و شهر ری می باشد.

گسل شمال تهران در هر حدودا سه هزارو پانصد سال یک زلزله مهم داشته است.

هر ۲۰۰ سال در شعاع پیرامونی شهر تهران از لحاظ آماری انتظار یک زلزله مهم را داریم.

شرایط تبریز نیز مانند تهران است با همان شرایط زندگی و میزان خطر، با این تفاوت که جمعیت تبریز حدود یک ششم تهران است .

در زلزله ۲۱ آبان ۹۶ در منطقه سرپل ذهاب واقعا باید انتظار تلفات صفر را میداشتیم یعنی بدون کشته، چون کانون زلزله در منطقه دیگری در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر بوده است.

اگر ساختمان های این شهر حداقل ضوابط آئین نامه را رعایت می کردند، نباید خراب می شدند.

سال ۱۳۴۳ اولین پیش نویس آئین نامه زلزله ایران توسط مهندس معین فر اولین مهندس زلزله ایران، نوشته شد.در کشور بیش از ۵۰ سال سابقه آیین نامه زلزله داریم.

شصت سال پیش در ۲۲ آذر ۱۳۳۶ در یک روستا در کرمانشاه زلزله ای به بزرگای ۲/۷ رخ داد که ۱۱۱۹ کشته در پی داشت. آیا بعد از ۶۰ سال همچنان باید ۶۲۰ کشته بدهیم؟! با این تفاوت که در آنجا کانون زلزله در همان روستا بوده اما در سرپل ذهاب کانون زلزله در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر.

به نظر می رسد که در کشور به مراکز علمی چون پژوهشگاه زلزله و موسسه ژئوفیزیک نیازی نداریم. اگر نیاز داشتیم بعد از ۳۰ سال در تامین پوشش شبکه لرزه نگاری کشور نباید مشکل داشته باشیم که متاسفانه حدود %۲۰ از دستگاه های لرزه نگاری کشور مشکل دارند و یا کار نمی کنند، چون تنها گزارش شبکه هایی که کار می کنند بدست ما می رسد نه آنهایی که کار نمی کنند.

در ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ در کوماموتوی ژاپن ساعت ۱۲ شب زلزله ای به بزرگای ۷.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری زمین که کانون آن در زیر شهر بود، اتفاق افتاد. از جمعیت هفتصد و پنجاه هزارنفری شهر، فقط ۴۹ نفر کشته شدند.
دستور عقلی و دینی این است که راهی که دنیا در مقابله با زلزله رفته طی کنیم. اگر نه روز به روز وضعیت ما در حال بدتر شدن خواهد بود.

در طی این دو دهه اخیر به لحاظ آماری دچار کمبود آماری زلزله بوده ایم .زمین درحال حاضر تا دهه های بعد در حال جبران کمبود آماری قبلی است.

در ۱۰ سال گذشته تنها ۱۱ زلزله با بزرگای ۶ داشته ایم که اگر انتظار ۲۰ زلزله هم منطقی بود. و ۲۰ سال گذشته تنها یک زلزله با بزرگای ۷ – به جای ۴ تا- داشته ایم.

تمامی زلزله هایی که در این مدت اتفاق افتاده چه در کرمانشاه و کرمان و بقیه، کاملا طبیعی بوده ویش از ۲۰۰۰ ایستگاه لرزه نگاری در دنیا آن را ثبت کرده اند و هیچ ربطی به انفجار هسته ای، هارپ و … ندارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *